Nepozabno; tako bi z eno besedo opisale dva tedna, ki smo jih udeleženci poletne šole KbGE – Knowledge based Green Economy preživeli v romunskem mestu Sibiu, evropski kulturni prestolnici 2007.
V zgodnjih jutranjih urah 13. julija 2014 smo se študentke Fakultete za turistične študije odpravile na poletno šolo v Sibiu, v Romunijo. Ko smo prispele na letališče v Sibiu, sta nas pričakali prijetni in nadvse simpatični romunski študentki Raluca in Larisa.
Po namestitvi v študentskem domu smo se s spremljevalcem prof. Gregorjem Balažičem odpravile na krajši obhod po mestu in na prvo pravo romunsko večerjo. Skozi celotno poletno šolo smo bili s strani romunskih študentov in profesorjev ter ostalih vodilnih sprejeti odlično. Počutili smo se resnično sprejete, poskrbeli so, da smo iz te poletne šole pridobili največ kar človek lahko pridobi. Spoznali smo ostale študente iz Romunije, Italije in Španije ter se spoznali z njihovo kulturo ter načinom študija. Predavanja, ki smo se jih udeleževali so bila naporna, vendar izredno koristna in poučna. Malo smo bile razočarane le nad nevednostjo nekaterih o osnovnih lastnostih Slovenije (denarna valuta in samostojnost).
Poleg dopoldanskih predavanj je naš obisk v Romuniji vseboval tudi veliko druženja in spoznavanja države. Organizirane smo imeli izlete na grad grofa Drakule – Bran Castle; potepali smo se po romunskih gorah; spoznali tradicionalno romunsko kuhinjo ter se poveselili ob tradicionalni glasbi in plesu; veliko pa smo se družili tudi študentje med sabo. Obiskali smo tudi mesto Sighișoara, ki je pod zaščito UNESCO-a.
Organiziran je bil tudi mednarodni večer, kjer je vsaka skupina skuhala ali pripravila tradicionalne izdelke iz lastne države. Ta večer je bil organiziran kar pri sami organizatorki poletne šole gospe Tanasescu, ki je skozi celoten projekt naredila izreden vtis. Skozi cel čas smo obiskali tudi ogromno pubov, trgovin in ostalih znamenitosti samega mesta Sibiu, ki je izredno zanimivo in polno zgodovine.
V teh dveh tednih smo se naučile veliko, tudi to da je naša angleščina s primerjavi z drugimi udeleženci odlična in, da Slovenci res spadamo med "ta pridne" :). Slovenke smo veljale kot preprosta, pridna dekleta, ki so bila vedno za žur pa tudi vedno med prvimi na predavanjih.
Romunija je dežela poln presenečenj, kot prijetnih in kot nekoliko manj prijetnih. Od nečistoče, revščine, umazanije pa vse do gala večerje, zabav in prefinjenih oblek.
Priznati moramo, da sprva nismo bile preveč navdušene o obisku poletne šole v Romuniji, predvsem zato ne, ker se bo odvijala tam.
Poletna šola je prinesla več pozitivnih, kot negativnih učinkov in je presegla vsa naša pričakovanja. Spoznale smo veliko novih in zanimivih ljudi iz različnih delov Evrope, prav tako pa smo spoznale del države v katero se želimo nekoč še vrniti.
Zdaj, ko gledamo takole nazaj, nam ni žal, da smo se odločile za obisk te poletne šole. Je neka posebna izkušnja, ki se za vedno vtisne v spomin. Prav tako lahko rečemo, da nam je ta izkušnja malce spremenila pogled in izbrisala določene stereotipe, s katerimi nas bombardirajo iz dneva v dan.
Poletna šola se je zaključila 26. julija 2014, ko smo v poznih večernih urah prispele v Slovenijo.
Leja Mravlje
Maruša Kaplan
Barbara Kovačič
Polona Lopert
Doris Jelen
No comments:
Post a Comment